Uwagi ogólne.
Uzyskanie takiej zgody jest konieczne wówczas, gdy inwestor zamierza zrealizować obiekt w odstępstwie od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych tj.:
- warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty i ich usytuowanie,
- warunków technicznych użytkowania obiektów budowlanych.
Planowane odstępstwa nie mogą powodować zagrożenia życia ludzi i bezpieczeństwa mienia, ograniczać dostępności osób niepełnosprawnych do obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego, powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska naturalnego.
Zgoda bądź odmowa zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych wydawana jest w drodze postanowienia, po wcześniejszym uzyskaniu przez Starostę stosownego upoważnienia ministra który ustanowił te przepisy.
I. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Architektoniczno – Budowlany Starostwa Powiatowego w Działdowie
II. PODSTAWA PRAWNA:
Art. 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. ustawy - Prawo budowlane
III. WYMAGANE DOKUMENTY:
1. wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych,
2. charakterystykę projektowanego obiektu, projekt zagospodarowania działki lub terenu, a jeżeli odstępstwo mogłoby mieć wpływ na środowisko lub nieruchomości sąsiednie, również projekty zagospodarowania tych nieruchomości z uwzględnieniem istniejącej i projektowanej zabudowy,
3. szczegółowe uzasadnienie konieczności wprowadzenia odstępstwa,
4. propozycję rozwiązań zamiennych,
5. pozytywną opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz innych obiektów usytuowanych na obszarach objętych ochroną konserwatorską,
6. w zależności od potrzeb pozytywne opinie innych zainteresowanych organów.
IV. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Interesanta: od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 ÷ 15.30
V. Termin załatwienia sprawy.
W przypadku złożenia pełnego kompletu dokumentów, gdy nie istnieje potrzeba przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i zebrania dodatkowych dowodów, sprawa załatwiana jest niezwłocznie po uzyskaniu upoważnienia ministra.
W przeciwnym przypadku tj. gdy potrzeba taka zaistnieje, termin ten wynosi 1 miesiąc od daty złożenia wniosku lub 2 miesiące w sprawach szczególnie skomplikowanych.
Każdorazowo termin ten wydłuża się o okres w którym sprawa rozpatrywana jest przez odpowiedniego ministra.